.co jsem četla v minulém roce: knižní výzva

Léto s Pratchettem

Ještě pořád je leden, měsíc souhrnů a nadšeneckých blablapostů o tom, jak budeme v novém roce lepčí! Především, všichni bychom měli číst knihy. Čtení nás přenáší do jiných světů, kultivuje jazyk a podporuje buňky zodpovědné za grafomanii a slovokrut. Mám to ráda a proto jsem si postupně sepsala seznam knih, které jsem přečetla a dočetla v předchozím roce.


Knihy:

1. Vilma Kadlečková: Mycelium IV - Vidění [2014] ★★★★★
Načnuto loni, dočteno na Nový rok. Houbová pentalogie Vilmy Ká je jednou z nejzajímavějších novinek tuzemské fantastické literatury. U první knihy jsem si ještě nebyla jistá, co to vlastně čtu; teď nemůžu přestat a rozhodně doporučuji. Nejlepší je, jak se v průběhu rozvíjejí a mění postoje jednotlivých hrdinů a vy se přistihnete při nehorázném fandění komusi, kdo vás ještě před pár dny nebavil (či naopak). Skvělá série, která klade mnoho otázek, pochybností, obrazů a všelikého podhoubí do vaší hlavy.

2. deathtap: The Problem With Magic [2012 - 2014] ★★★★☆
Román typu fan fiction (zde ovšem "FIM fiction") v angličtině, zasazený do světa Equestrie asi 10 let po seriálu My Little Pony - Friendship is Magic. Hlavní hrdina, zahořklý korporátní hajzl, utíká před zákonem - a náhle projde portálem do světa barevných poníků, kteří věří, že přátelství je magické. Samozřejmě ho čeká mnoho poznání a zklamání, ale postupě pozná důvěru, poprvé se zamiluje a nakonec pochopí i smysl přátelství. Svět, v němž se ocitl, však není a nikdy nebude jeho. (Autorovi zazlívám jen to, jak zatím nedopsal/otevřel konec. Dammit!)

3. Michal Šanda: Obecní radní Stoklasné Lhoty vydraživší za 37 Kč vycpaného jezevce pro potřeby školního kabinetu [2001] ★★★☆☆
Mile obskurní nostalgické vyprávění o postavičkách z vesnice pod Boubínem na přelomu 19. a 20. století. Pátrání profesora Cosina po klíčku od vycpaného jezevce (!!!) doplňují části dopisů, medailonky zemřelých sousedů, kronikářské zápisky a útržky z kalendáře. Mlýn se už dávno změnil v ruiny a malebná cesta v zaplevelenou asfaltku, ale stejně budete mít pocit, že s nimi sedíte ve světnici. Archaismům sdar!

4. Susanna Clarke: Jonathan Strange a pan Norrell [2007] ★★★★☆
Fantastický košatý příběh o gentlemanech, posedlých tlustými knihami. I vy můžete strávit celý život ve viktoriánské Anglii přesvědčeni, že magie neexistuje - dokud si neuvědomíte, že o ni neustále zakopáváte. Knihu jsem načala v létě 2012 při přespávání u kamaráda před koncertem v Praze (modří vědí). Náš výtisk si kdosi vypůjčil a elektronická verze oficiálně neexistuje, ale text na netu plove a s pomocí Calibre z něj utvoříte i čitelný ebook. Je to tlustospis s opravdu olbřímí haldou liter, ale to my máme rádi. Krásná stylová kniha. I když k závěru dojem poněkud polevuje.

5. Ondřej Neff: Pán vzduchu [2014] ★★★☆☆
Steampunk poslední roky roste a košatí. A dobře tomu! První svazek zamýšlené trilogie superverneovek, v nichž autor zamýšlí pokrýt celý Verneův svět a propojit všechny důležité postavy jeho románů, má veliké ambice. Zpracování papírové knihy je nádherné a text je psán čtivým, stylovým jazykem. Při prvním setkání s hlavním záporákem jsem málem uvěřila v jeho skvělost. Forma poněkud převyšuje obsah, některé detaily a zvláště emocionální scény "živých lidí" působí uměle či naleštěně, jako by stránky knihy byly jen vitrínkou k jejich gentlemanské presentaci. Technické popisy vzdušných korábů a výstavba dramatických scén jsou ale precizní a druhému dílu asi dám šanci. [23.2.2015]

6. Amálie Kutinová: Gabra a Málinka se učí latinsky [II. vyd., nedatováno - po r. 1937; v dalším vydání r. 1946 již 3. díl vyšel spojen s 4. dílem. Ilustroval ak. mal. Oldřich Cihelka.] ★★★★☆
Moje první setkání s Gabrou a Málinkou proběhlo někdy na prvním stupni ZŠ, kdy jsem po dočtení Káji Maříka upřímně zaplesala nad tím, že někdo sepsal dětskou knihu, kde je konečně hlavní hrdinkou dívka. Absence silných holčičích hrdinek v literatuře i komiksech mě už odmala dosti mrzela a každá výjimka si zasloužila pozornost. Gabra je rošťačka, která se pere s klukama a vyrušuje v hodinách, zatímco Málinka je bázlivější mladší sestra, která fňuká za tabulí, "že ju všecí šidíja a najvěc Gabra." (zdroj:). Když jde ale do tuhého, semknou se a vždycky jednají správně a čestně. Gabra s Málinkou byly jedny z prvních děvčat, které u nás po roce 1900 začaly chodit do školy. Tyhle příhody (i historické období) mám ráda, škoda, že jsem na chatě nenašla i další díly.

7. Kateřina Tučková a kolektiv: Fabrika [2014] ★★★★☆
Fabrika je napůl historickým románem a napůl průvodcem k brněnské výstavě Moravský Manchester. Kniha sleduje život pěti generací potomků majitele textilní továrny Johanna Heinricha Offermanna, příběh doplňují stránky s odbornými hesly, reprodukce fotografií a subjektivní poznámky kurátorů výstavy. Nejedná se tedy o skutečný román, váhy převažují spíše na stranu odborné publikace, ale ne zcela. Kniha je zčásti plná technických faktů a zčásti fantasticky zasněná, autorka se s potěšením pozastavuje nejen u Offermannových synů, ale i u jejich dcer a životních partnerek, výjimečných žen té doby - a já s ní, viz výše. Coby vystudovaný textilák v bývalé SPŠ Textilní (býv. c. k. odborné učiliště pro textilní průmysl, zal. 1898), jakožto i urbex-fotograf prolézající ruiny & staromilec mám k podobným dílům pozitivní vztah by default a proto odpouštím nepříliš povedenou obálku, měkkou vazbu i nekvalitní hrubý papír, který za pět let zežloutne... ale nevadí, je moc dobře, že tohle vyšlo. [4.5.2015]

8. Terry Pratchett: Pod parou [2015] ★★★☆☆
Čtyřicátá Zeměplocha... Není tak dynamická a občas zakopáváte o filozofii, ale zase jsou tam vláčky. Sběratelská jistota. [12.6.2015]

Následně jsem si během léta nadělila a (opět) přečetla sérii Pratchettovin:
9. Terry Pratchett: Soudné sestry ★★★★★
10. Terry Pratchett: Úžasný Mauric a jeho vzdělaní hlodavci ★★★★★ LOVE :) už mám papírovou knihu i e-knihu.
11. Terry Pratchett: Divadlo krutosti (soubor povídek) [2004] (mini recenze na wolfdraven.eu) ★★★☆☆
12. Terry Pratchett: Čarodějky na cestách [2003, 2007] ★★★★★ (moje první, dlouhodobě asi nejoblíbenější)
13. Terry Pratchett: Dámy a pánové [2007] ★★★★☆
14. Terry Pratchett: Muži ve zbrani [2001] ★★★★☆

15. Farley Mowat: Nedělejte poplach [1968] ★★★★★
Tohleto čtu už asi tak potřetí. Knihu máme na chatě a vždycky se k ní v létě vracím. Příběh popisuje humorné trampoty mladého vědce v kanadské tundře a jeho fascinující pozorování volně žijících vlků. Namísto "hrůzostrašných šelem" postupně objevuje a studuje nádherné divoké bytosti. Krásné komentáře ke knize najdete na databazeknih.cz.

16. Petra Dvořáková: Já jsem hlad [2013] ★★★☆☆
Prapodivná autobiografická próza-poesie o holčičce ztracené ve světě dospělých. Zachycuje dětství a dospívání autorky s rozvíjející se anorexií, která se snaží najít lásku či alespoň pevný bod ve víře. Zajímavě popírá obvyklá schémata "hubnutí pro krásu", která jsou při společenské diskusi o této nemoci automaticky předpokládána.

17. Michal Kašpárek: Sluníčkový koncentráček (sbírka textů, 2014)
18. Michal Kašpárek: Aby se za nás děti nestyděly (sbírka textů, 2013)
Michal Kašpárek je racionální publicista z řad mých vrstevníků, který vzývá k přemýšlení hlavou. Je jedním z mála současníků, jejichž politicky zaměřené texty dokážu číst, aniž bych šla blejt. Sbírky obsahují dobově zabarvené fejetony z webu a jejich důležitost se pochopitelně v průběhu času mění. Postoje autora jsou stabilní i v současném víru událostí, což se jen tak nevidí. (těžko hodnotit)

19. apx: Apačka reader vol.2 (sbírka textů, 2015) ★★★★★
Druhá a poslední Apaččina sbírka textů a fejetonů z backstage i frontstage. Příhody z koncertů, cigárka se zpěváky z oblíbených kapel, shánění neslýchaných hudebních nástrojů či trávy na poslední chvíli, nekonečný spánkový dluh. Apačka vylezla na několik hor, navštívila mnoho vzdálených měst, pohladila mnoho koček, založila hudební časopis a stihla se vdát. Nemůžu nehodnotit subjektivně jak cyp. Protože. Více u Lukáše. http://www.smashthestate.eu/2015/09/jana.html

20. John M. Gottman: Sedm principů spokojeného manželství [2015] ★★★☆☆
Zajímavý pohled na vztahy a mezilidské konflikty. Nabádá k pěstování vstřícnosti namísto vztekání se a odvracení, k řešení řešitelných situací (namísto těch patových, co prostě nevyřešíte) a nabízí k nahlédnutí a k analýze různé modelové situace.

21. C.J. Cherryh: Kukaččí vejce [1995] ★★★★★
Úžasná kniha, která mě vtáhla do děje po několika minutách. Sledujeme vývoj hrdiny - podivného nalezence od dětských let až do dospělosti. Dovídá se, že je jiný, jedinečný, okolí z něj má strach a přitom má pro společnost ohromnou cenu. Jeho život směřuje k předurčenému cíli. Paranoia je někdy až hmatatelná, budete se smát a plakat. Někdy bych si přála, aby měl můj život obdobně evidentní "smysl", ale... takhle raději ne. [6.12.2015]

22. Aage Gilberg: Nejsevernější lékař [1947] ★★★★☆
Roztomilý životopis evropského lékaře, který se rozhodl ordinovat mezi Eskymáky v severním Grónsku. Popisuje dechberoucí putování polární krajinou i zajímavé střety kultur. "Cestoval s nimi, spal v jejích zemljankách a jedl s nimi, co jedli oni, naučil se jíst syrové maso, krev, vnitřnosti - a udržel si svou zdatnost i zdraví." :)


Věci, co nejsou tak docela knihy:

(a stejně je čtu)

• Fullmoon magazine - ke čtení a stažení na issuu
• Ted Anderson / Tony Fleecs: My Little Pony: Equestria Girls - Holiday Special
Vánoční speciál ve výborné komiksové sérii MLP:FiM. Je to takový průměr, předloni vyšly mnohem lepší kusy.
• Raven Gregory / Daniel Leister: Beyond Wonderland
Pěkná kresba, příběh zajímavě graduje. Chvíle, kdy hrdinka přestane fňukat a popadne sekeru, je sexy jak sviň. Závěr mě zklamal.
• Tumblr: Stories For My Daughter
Krásný písmenkatě-symbolický projekt ženy, která píše vzkazy pro svou nenarozenou dceru.

Komentáře

Ta Fabrika mě teda zaujala. Pořídil jsem si sborník z výstavy, která byla sama o sobě docela dobrá (a ten sborník ještě mnohem lepší), ale neměl jsem o téhle knížce potuchy. Myslím, že bych to mohl v roce 2016 napravit.

Přidat komentář