.brněnský Schrott: "steampunková" hospoda bez života

mozaika

Myslím, že mám seriosní problém se steampunkem.

Kdo by to byl čekal? Celý tento umělecký směr je přesně tak dekorativní a fantaskní, aby se mi líbil a zároveň stále natolik ojedinělý, že mě strašně zajímá cokoliv, co je s ním spojeno. Dnes už je relativně snadné identifikovat steampunkovou kulturu, literaturu i oděv. Názory na to, jak má vypadat steampunková hudba, se různí (například The Clockwork Quartet). Ale postavit steampunkovou hospodu... to už chce víc než jen základní povědomí o tom, že by tam měla být nějaká ta ozubená kola. Čím víc jste na daný fetiš vysazeni, tím více budete vnímat rozpor mezi skutečnou nosnou myšlenkou a pouhým designovým derivátem.

Loni v létě bohužel Mario z finančních důvodů zavřel Mandragoru na Křenové. Takovou tu oranžovou putyku přesně na pomezí ideální hospody na LARPařskou narozeninovou oslavu a pajzlu, kam zalezete, když potřebujete pivo po práci. Nedávno si otevřel novou hospodu nedaleko Zvonařky, je to pět minut od UAN a jmenuje se to U zvonu. Ale co s prostorem bývalé Mandragory? Je to dvě minuty cesty od viaduktu, dají se tam dělat koncerty, pořád tam někdo leze... A tak tam vznikl Schrott.

Podle oficiálního fejsbuku (ne, ta hospoda nemá web, jen fejsbuk, první bod dolů, sorry) je Schrott "bar, hospoda a umělecká galerie". Mandragora měla taky podobné sklony, návštěvníka to tedy nepřekvapí a o to víc je zvědav, jak se to tam vyvinulo. Bude to stejné? Bude to lepší? Budou tam koncerty? Jako první vás při vstupu do foyer (čti: kuřárny) dostane rozsáhlá mozaika na zdi, seskládaná z kusů tišťáků. Nerdi i vintage loveři začnou okamžitě zkoumat, odkud je ten který kousek, co pochází z osvětlení a co je z grafiky. Všechny kousky jsou ale absolutně nové. Na zdi jsem našla jen dvě součástky, které vykazovaly nějaké ty známky zaprášení. Ty věci nejsou vůbec ze starých počítačů, je to pouze taková hezká věc na oko. Úžasná stěna s ampérmetry a pákami zrovna tak. Při nutkavém přepínání té největší páky ze všech mě lidi u nejbližšího stolu pobaveně varují, že mám dávat bacha, co když tím zhasnu celou hospodu! I WISH. Chtěla bych, aby aspoň ty měřáčky problikly anebo změnily barvu. Nebo abych při určité konstelaci páček vyhrála pivo, haha. Nestane se vůbec nic.

Na baru jsou v betonu zalitá ozubená kolečka, která se už nebudou nikdy točit. Na záchodě jsou páčky, kterými se nedá pohnout, i když si s nimi hrozně chcete... třeba rozsvítit. Nad umyvadlem jsou dva kohoutky - jeden moderní chromovaný, který funguje a druhý nádherně zašlý mosazný, který je naprosto k ničemu. V koutě jsou olbřímí hodiny, které nefungují (ano, ukazují za pět dvanáct). Na baru je postavený krásný oprýskaný psací stroj i s přemykačem, který nefunguje. U stolků jsou naštěstí krásné TONetky a laminátové sedačky ze šalin. Interiér je svařen z hrubých kusů kovu, připomíná mi to takový hezčí Spolek. Optám se slečny za barem, co by mi mohla natočit z těch krásných trubek, co jsou všude kolem. Dala bych si třeba nějakou páru! Slečna je v rozpacích, takže si dám pivo. Teprve v této chvíli opadne zahlcenost všudypřítomnými předměty nefunkčními předměty a uvědomím si, že ta hospoda je skoro prázdná. U dvou stolů sedí nějací lidé, dohromady je jich tam pět nebo šest. Je pátek večer.

Upřímně, jsem zklamaná. Z pravděpodobné původní ideje hustýho steampunkovýho klubu šlo vyrazit o dost víc. Mnohem víc. Nepatřím k žádné elitě, u otvíračky jsem nebyla, nevím, kdo je majitelem (prý existuje nějaká spojitost s Klubem přátel hradu Cimburk u Koryčan? je to možné? proč tam tyhle lidi nejsou? kde jsou? chci je!). Nad barem nemusí viset vzducholoď, aby to začalo být "ono". To už beztak mají v Air Café. Ano, já vím, že je nesmysl očekávat, že v téhle zemi bude za nějakým barem bude obsluhovat vtipná dívka v korzetu a klobouku, která bude znát všechna klasická díla fantastiky (nicméně! do takové hospody bych chodila pořád!!!). Ale nemůžu si pomoct, ten "steampunk" je slupka. Chladný designový směr, který je prý podle kohosi momentálně in. Obrazy na stěnách se zaměřením podniku nesouvisí, i když nejsou špatné. Hospoda je po letech náhle nekuřácká, takže většina návštěvníků se po chvíli přesune a posedává napruzeně ve studené kuřárně mezi krásnými tišťáčky. Ve výčepu zavládne ticho. Strašně mě to mrzí a nechci ten prostor odsoudit, protože má potenciál, ale zároveň mě ta neschopnost jasnější profilace nehorázně sere. Jsem člověk, co chce svoje pivo, jsem staromilec, hipster, fantazák...? Pro koho je tahle hospoda?

Štve mě to a chci tomu dát další šanci. Možná tam ještě budou zajímavé koncerty. Možná se to časem nějak zlepší. Pořád to vypadá jako místo, kde by se daly třeba slavit narozeniny. Ale nesměli bychom se tam cítit jako nechtěný exponát ve vitríně. Což se přesně stalo.

Úvodní foto pochází z oficiálního FB Schrott. Ostatní snímky nafotil narychlo můj Nexus 7.

Komentáře

Docela by mě zajímalo kterej pátek jsi tam byla jestli 16.1 tak to celkem chápu to bylo po otvíračce a nikomu se asi moc nechtělo (z těch lidí co o tom věděli). Na druhou stranu jestli jsi tam byla v pártek 23.1 tak kolem osmé, deváté tam nebylo místo k sezení. Co se týká kouření tak mě osobně jako kuřákovi nevadí že musím jít do nějaké kuřárny (zimy) aspoň když přijdu domů a zapomenu si dát oblečení na balkón tak se do rána neudusím v pokoji... Co se týká bývalé Mandragory tak mě osobně to přišlo jako hroznej pajzl s nedobrým pivem, hnusným vzduchem a pochybnýma hajzlama....

Obrázek uživatele rionka

DrizztDoUrden: Bylo to 23.1. kolem 19 hodiny. Chci tam zajít tenhle pátek, třeba to bude jinak. Na Mandragoru může mít samozřejmě každý člověk jiný názor - hajzly byly pochybný, ale lidi fajn.

V novým Schrottu jsem ještě nebyla, chystám se tam to omrknout. Ale sorry, kdo řekne, že měl Mario špatný pivo, tak je u mě možná vinař, možná vodař a možná pije tvrdej, co mu spálil chuťový pohárky!!! U Maria jsem dva roky pracovala a takovou hygienu kolem piva jsem jaktěživ neviděla a to jsem dělala i v PODSTATNĚ ,,lepších´´ podnicích. Mario VŽDY na kvalitu piva dbal a honil nás kvůli tomu jak pes, abychom to vše dělali správně. Hnusnej vzduch beru, klíma stála zaprd, respektive žádná reálná ani moc nebyla a pochybní hajzli??? Ty Mario časem rychle vyprovodil. Jestli myslíš filharmonistu Pepu s absolutním hudebním sluchem, nebo Pavla, co přišel po těžký šichtě (kde řídí vlak Praha-Brno) na svý čtyři kousky, nebo spoustu dobrej muzikantů, básníků a výtvarníků a ze pár poctivejch brněnskej punkáčů, kteří jsou dnes už k pohledání (protože se to dneska nenosí a nosí se víc steampunk :-D ), tak bych si dávala pozor na pusu, koho nazýváš pochybnýma hajzlama a trochu bych se asi zastyděla... MANDRAGORA BYLA SVĚLÁ!!! ... a přeji hodně štěstí nové hospodě, ať je alespoň z poloviny tak kultovní jako ta stará. Hanka z Mandragory.

buď v klidu, to byl jenom pozér, kterej si větrá prádlo na balkóně, protože smrdí. Pivo bylo v cajku.

... jo hajzli/y jako záchodky, tak to jsem se rozohnila zbytečně :-D
... ale za pivem si stojím :-p

Přesně tak, do mandy jsme chodili snad 5-6 let a byla to paráda. Mario vždy vstřícný, pivo perfektní a že jich bylo! Dalo se ubalit, zahulit, dát škopek, zahrát šachy, pokecat, drnknout...ach, Manda mi bude chybět, ale aspoň jednou na otočku se na ten Schrott zajdu podívat, jestli je to takové, jak se to jeví ze zdějších zpráv.

Jsme uz zpovykani. Kdyby neco podobneho vzniklo jeste nekdy koncem devadesatych let, uchcavame si do spodaru a utracime tam nejspis vsechny volne penize pro tyhle aktivity. Byla by to automaticky zakladna brnenskych scifistu. Dnes, kdy kazdy kavovar muze mit vlastni IP a ridici pult nabizet logicke hadanky, rizene zastaralym mobilnim telefonem, mi pristup "udelame to z papirmase, oni stejne prijdou" pripada pozersky a zastaraly. Jako by to vymyslel marketingovy specialista po zvlast vydarene lajne, nebot je to IN, coz me jako stareho scifistu urazi. To misto musi znovu ziskat dusi - a daji mu ji ti, kteri tam budou chodit. Uvidime, prvni dojem me moc nepresvedcil...
Jenom prosim dal netvrdte, ze pivo v Mandragore bylo spatne.

Nechtěl jsem reagovat, ale nějak to nedokážu. Celá tvoje recenze je tendenční a neobjektivní. Udělat na základě jedné navštevy takto negativní hodnocení jen vypovídá o tvé neumělosti pracovat s nabídnutým tématem. Plakat nad nefunkčností některých dekorativních prvku a třeba i nad tím jak Mario zavřel z fin. důvodu místo, je smutné. Posuň se prosím dál a uvědom si, že tvoje recenze ovlivňuje. Google ji nabízí jako první odkaz a proto by sis měla uvědomit, že psát recenze má určitou odpovědnost. Sám jsem tvůj odkaz nasdílel, a reakce mých přátel byla negativní. Ovšem názor zmenili, po té co klub navštívili. Kdybych to četl jako majitel nebo tvůrce deka, cítil bych určité zklamání, ale pozval bych tě ješte několikrát, aby si si mohla udělat ucelenou představu a nepsala takovéhle hlouposti.

Nechtěl jsem reagovat, ale nějak to nedokážu. Celá tvoje recenze je tendenční a neobjektivní. Udělat na základě jedné navštevy takto negativní hodnocení jen vypovídá o tvé neumělosti pracovat s nabídnutým tématem. Plakat nad nefunkčností některých dekorativních prvku a třeba i nad tím jak Mario zavřel z fin. důvodu místo, je smutné. Posuň se prosím dál a uvědom si, že tvoje recenze ovlivňuje. Google ji nabízí jako první odkaz a proto by sis měla uvědomit, že psát recenze má určitou odpovědnost. Sám jsem tvůj odkaz nasdílel, a reakce mých přátel byla negativní. Ovšem názor zmenili, po té co klub navštívili. Kdybych to četl jako majitel nebo tvůrce deka, cítil bych určité zklamání, ale pozval bych tě ješte několikrát, aby si si mohla udělat ucelenou představu a nepsala takovéhle hlouposti.

@Unit100 -- a jaka jina muze recenze byt, nez neobjektivni?
Kdyz me neco neoslovi napoprve, kolikrat to musim zkusit, nez muzu neco napsat?

Shit.

Obrázek uživatele rionka

Vzhledem k tomu, že sem v průběhu roku neustále přibývají komentáře, v nichž se (cizí, mně neznámí) diskutující navzájem napadají, rozhodla jsem se u tohoto článku komentáře deaktivovat. Chcete-li napsat vlastní recenzi podniku, který máte rádi a nasdílet jej na libovolné sociální sítě, samozřejmě můžete. Tento blog vyjadřuje názory mojí osoby a není nikým sponzorován (reklamou ani jakýmkoli firemním ani soukromým subjektem), takže sem budu psát, cokoli uznám za vhodné. Pozice čehokoli v Googlu nemá vliv na to, co si kde dovolím či nedovolím říci. Děkuji za pozornost.

(i kdyz neni prizniva) docela navnadila a urcite se tam pujdu podivat ,)

Přidat komentář