.galerie: Stavědlo 1 a odstavná kolej

Odstavné koleje za řekou Svratkou

V létě 2013 bylo oznámeno, že přes prázdniny bude část brněnské vlakové dopravy odkloněna na Dolní nádraží. Tato nenápadná stanice z roku 1856 byla do té doby využívána jen pro nákladní dopravu, osobní vlaky tudy projížděly jen sporadicky. Když jsem si přečetla krásný text Jirky Kaliny o posledním osobním vlaku projíždějícím kolem starosvětské plechové cedule, chtěla jsem to místo rychle najít, než ho zavalí turisté. Nakonec jsem ale vyrazila více na jih a našla něco úplně jiného.

Z centra města je to jen pár minut chůze do divných, zapomenutých končin. Už v dolní části Křídlovické lze narazit na první cihlové drážní domky lemované plotem z tmavých pražců (na fotce z r. 2010 byl plot ještě krytý plechem, dnes už zbyly jen ty pražce). Čím víc se blížíte k Opuštěné, tím zčernalejší, pokreslenější a opuštěnější ty domečky jsou. Tuhle trasu už jsem před lety procházela z druhé strany, směrem od Tesca přes Uhelnou, Nové Sady a Anenskou, ale teď jsem odbočila na cyklostezku podél Svratky a nad železničním mostem se z porostu vyloupla budova stavědla St.1., počmáraný zarostlý dům a staré depo.

Kdybych v tomto momentě nepřešla přes řeku a nevydala se na jih, dojdu za chviličku k Dolnímu nádraží a pohádka je u konce. Jenže za bujným porostem na mě čekalo překvapení: hrozen vyřazených vlaků na odstavné koleji směrem na Břeclav. Stačila jsem si prohlédnout jen maličký jižní cíp tohoto obřího skladiště. I tak toho bylo dost. Oprýskané vagóny trpělivě čekají a v jejich oknech se zrcadlí vzdálený Petrov. Opuštěnost hýří z posledních sil barvami léta.

A pak se najednou ozvalo: "Paní, nechcete koupit psa?"

Galerie • 2013 06 27 St.1, odstavná kolej (56 nových fotek)
Komentáře

Krása je ve spoustě zajímavých míst, na něž se asi málokdo dívá. Ukrytá pod vrstvami prachu, v orezlých koutech a na tratích, které tiše čekají na svůj vlak. Možná poslední. Pěkná vláčková zákoutí :).

Děkuji za pochalu mého textu a opětuji (i fotky)! A abych navnadil, slibuji, že co nevidět zveřejním další zajímavou reportáž ze stejné lokality, kde je pořád co objevovat.

Obrázek uživatele rionka

Moc děkuji, Jiří, jsem potěšenec!

Přidat komentář