.honeypot: bude konec spamu?

cenzura? no more!

Včera v noci jsem kromě aktualizací a dalších srandiček na tomto webu provedla relativně "zásadní" změnu - vypnula jsem schvalování komentářů. Dokud nepřišel Jasmín a neřekl, že mu to připadá blbé, procházel každý komentář cenzůrou autorizací (vskutčnosťy šlo spíše o lovení opravdových příspěvků z moře spamu). Až doteď mě nenapadlo to tady nějak řešit, brala jsem to prostě tak, že blog je ještě pořád jaksi v záběhu a skoro nikdo sem nepíše (ani já ne, ha ha, že, atd). Byly tu vždycky asi tak tři opravdové lidské komentáře měsíčně, z toho půlka ode mně, versus asi 35489 spamů, takže mě matematici, statistici i lidé, kteří mají nějaký ten život, asi chápou. Tyhlety internety, bych to zakázala.

Samozřejmě mohl celý problém vzniknout i naopak a lidi sem třeba nic nepsali, protože tu vládla cenzůra. Když o tom zauvažuji, nemožnost zobrazení právě napsaného komentáře obvykle poněkud zmenšuje moje potěšení z přidávání komentářů samotných. Nejsem troll, nepíšu lidem na webiky reakce proto, abych je nasrala, obvykle se jedná spíš o různé relativně normální reakce či dotazy, popřípadě oznámení, že jim něco nejede. Jak Jasmín trefně poznamenal, člověk si pak není jistý, "jestli byl můj komentář natolik blbý, že jsi ho nepublišnul a nebo jestli jsi tu prostě ještě nebyl." Musím tedy uvésti na rovinu, že komentáře zde v drtivé většině blbé nebývají a když už se nějaký vyskytne, mám z něj radost.

I nainstalovala jsem tedy modul Honeypot. Kterýžto narozdíl od polonefunkčního Mollom (snaží se blokovat spammery na základě jejich reputace) a protivné CAPTCHA (co mě samotnou mocně nebaví vyplňovat a nikomu to tady nepřeju), funguje. Zátěžový test byl proveden pár týdnů zpět na http://evanescence.cz, což je web poněkud výrazněji exponovaný a kvůli problémům se spamboty jeden čas vůbec nebylo možno povolit anonymním přispěvatelům psát komentáře. Dneska už to funguje OK, takže budu doufat, že tady to bude stejné.

Honeypot funguje na dvou principech: nastrčí spambotovi hrnec medu (honeypot) a počká pět vteřin (timestamp). Člověk, tedy uživatel nespamující, jehož příspěvy tu chceme, zpravidla píše příspěvek alespoň několik sekund a nepotřebuje vždy nutně vyplňovat všechna políčka, co na stránce najde. Spambot na druhou stranu vyplní pokud možno vše v co nejrychlejším termínu. Antispamový modul mu tedy podstrčí neviditelné pole (něco, co člověk nevyplní, protože to na tom webu prostě nevidí) a odpočítá předem určený časový úsek - třeba defaultních 5 sekund. Pokud spambot vyplní neviditelné pole anebo se pokusí odeslat svůj příspěvek rychleji, než je povoleno, je nemilosrdně zablokován. Konec.

Zní to složitě jako parní mlátička, ale pro koncového člověčího uživatele je podstatné prostě jen to, že nemusí vyplňovat a opisovat žádnou koninu a jeho opravdový příspěvek o skutečných věcech se na webu zobrazí hned po tom, co zmáčkne Uložit. A já nemusím mazat tuny nesmyslů. Což je správně a chceme to tak. No, snad hned zítra neumřu na nával spamu.

Děkuji Jesisem za užitečný podnět :-)

--

DISCLAIMER: To, že se při náhledu tlačítka pro "Uložit" objevují namísto pod vaším čerstvým komentářem až (úplně dementně) pod věcí, na kterou reagujete, už vím a jedná se o bug v Drupalu 7, momentálně hledám patch. Tak zatím kašlete na náhled a pište to rovnou, však ono se nic nestane.

Komentáře

A hned to musím vyzkoušet. A taky bych chtěl, aby mi někdo nastrkoval hrnec medu, protože se mi líbí slovo "nastrkovat". Ale tak co už.

Jo a ještě chci říct, že si toho fakt vážím, nicméně taky chci uvést, že jsem to nemyslel nijak blbě (tedy ne, že by z něčeho výše napsaného plynulo, že jsi to tak bral!) a komenty bych sem psal dál. I kdybys je schovaloval manujálně.

A taky jsem se musel smát, když jsem četl tu citaci. Sice jsem to jenom napsal (nikdo neslyšel, že bych to řekl), ale i tak mě vždycky zaráží, když někdo opakuje něco, co jsem já řekl. Je totiž zvláštní slyšet (číst) někoho, kdo mluví jako já.

Tak já to teda zkusím!
Vidíš mě? :o)

Jinak by se mi líbilo, kdybys tu měla nějakou tu fíčuru, že by se mi na mailu objevil mail, žes reagovala na můj komentář. Komentářem samozřejmě. Že mě smažeš mi je šumák. :)

Obrázek uživatele rionka

Cecilka: Vidím tě :-) Ale mail o tom, že jsem reagovala, poslat neumim, umím si jen sám sobě posílat maily o komentářích jiných lidí. By se asi nejprve museli ti lidé, jejichž maily chci používat, napřed registrovat tady, ale to zas nechci a ani nevím, zda by to fungovalo, je to přesložitělé. Tak nic :(

Jasný, to já chápu. Ale zase se mi nelíbí, že bych si musela myslet na to, že jsem ti sem něco psala, na co by stálo od tebe reagovat.

A čárka mi tam chybí!!!

Obrázek uživatele rionka

vypadá to, že to fakt funguje. případné nedostatky hlaste, zatím tu spamuji jen já (test) www.rionka.cz

Přidat komentář