.hudba: playlist roku 2015

Halestorm, Praha 2015

Tohle už bude poslední nostalgičníkový člán o minulém roce, slibuju! Nej... písničky jsem si ale chtěla někam shrnout už dávno. Když mě můj oblíbený časák požádal, zda bych přihodila do mlejna svoje top desky za poslední rok, trochu jsem se zarazila. Hudební oblast jsem totiž od léta trochu flákala, na novinky příliš nejsem (nejde-li o koncerty či hyperoblíbené projekty, které sleduju neustále) a spíše mívám tendence objevovat skvělé desky až po dekádě hnití. V minulém roce se ale našlo pár nesporných klenotů, o kterých byste asi chtěli vědět. Samozřejmě skoro ve všech z nich působí holky.

◬ Halestorm: Sick Individual | Into The Wild Life
#rock, hard rock, alternative
Pokud se mě zeptáte na tzv. nejlepší desku roku, doporučím tuhle. Halestorm navštívili v létě Prahu a názor jsem si tam jen utvrdila. Ačkoli část světa neustále tvrdí, že "rock je mrtvej, Dejve", kapela kolem výrazné performerky Lzzy Hale vyzrála v upřímnou legendu s mnoha zajímavými žánrovými přesahy. Sick Individual je hudebně i textově silný a inspirativní vzkaz pro každého a každou z nás: svět si možná myslí, že je praštěné dělat to, co opravdu chceš, že nelze říkat to, co si opravdu myslíš bez ohledu na city ostatních - ale koho to sakra zajímá? Žít budeš nakonec jen a jen se sebou.

Well you think that you know what I am but you don't
'Cause I say what you can't and I do what you won't
I like it loud, wear it proud, like a crown upon my head
I'll always be this way 'till the day that I'm dead


◬ Grimes: REALiTi | Art Angels
#electronic, synthpop
Zatímco západní svět má z kanadské psychoelektrovíly, multiinstrumentalistky, producentky a feministky Grimes šoky už několik let, já jsem ji samozřejmě objevila až "teď". Poprvé na mě vyskočila náhodou na YouTube a byla to právě křehká skladba REALiTi, původně marné napůl vyhozené demo, doprovázené videozáznamem natočeným na cestách po Asii, na setkáních s fanoušky, v podivných japonských obchodech, parcích a ulicích. Grimes ji zveřejnila jako poděkování pro své příznivce. Je to jen jedna skladba z celé mozaiky na (vynikajícím) novém albu Art Angels, ale absolutně mě dostala svou éterickou estetikou a zároveň tím, jak je její podtext temný.

Oh baby, every morning there are mountains to climb
Taking all my time
Oh, when I get up, this is what I see
Welcome to reality


◬ Kylesa: Shaping the Southern Sky | Exhausting Fire
#sludge metal, heavy metal, psychedelic rock
Americká divnometalová kapela Kylesa vydala na podzim své sedmé album. Tentokrát opustila sludge metalový směr, což mě těší, protože mě trochu rozčiloval, a pouští se do experimentálních vod s ještě více podladěnými kytarami a ještě více nečitelným vokálem Laury Pleasants. Skladbu Shaping the Southern Sky považuju za nejlepší kus z téhle desky, je to nádherný gradující hymnus evokující divokou obrazotvornost. Jeho struktura, náznaky a jejich postupné rozvíjení mi z nějakého důvodu připomínají jinou skvělou metalovou desku: hodinový epos Light of Day, Day of Darkness od Green Carnation (projekt basáka z Emperor), kterému jsem propadla asi před jedenácti lety.

I am gonna throw caution to the wind
Gonna take a chance again
What wasn't a part of the plan
Was written in the sand
We'll take the tide
Shaping the southern sky


◬ Halsey: Ghost | Badlands
#electropop, synthpop, alternative pop
Halsey jsem si poprvé všimla na Tumblru - undergroundově se vsákla do úplně čehokoli a vybudovala si kultovní fanouškovskou základnu na bázi vnitřní identifikace s významy jejích textů. Skladba Ghost je jednou z nejzajímavějších ever a její zvuk je signifikantní pro Halsey i pro "dystopický svět", v němž se odehrávají skladby na albu Badlands. Popisuje vztah, v němž cítíte fyzickou přítomnost toho druhého, ale ta emocionální chybí.

My ghost, where'd you go?
I can't find you in the body sleeping next to me
My ghost, where'd you go?
What happened to the soul that you used to be?
I'm searching for something that I can't reach


◬ Björk: Lionsong | Vulnicura
#electronic, trip hop, alternative

I když trpím odvěkou láskou zejména ke starším deskám (Vespertine FTW), nemůžu nezmínit trochu "kontroverzní" album, které otřáslo počátkem roku nespočtem žebříčků. Propojení s touto deskou nastalo během toulání po moravské vrchovině. Vyrovnávání se se ztrátou lidí, pocitů a světů nejde nikde lépe než v lesích mezi nekonečnými kopci.

Once it was simple
One feeling at a time
It reached it's peak then transformed
These abstract complex feelings
I just don't know
How to handle them


◬ Další zajímavé desky:
• Kamelot: Haven - propracovaná deska od symphonic metalových klasiků s (mimo jiné) hostující Alissou White-Gluz
• Native Construct: Quiet World - debut mladé progressive metalové kapely s náznaky jazzu i klasického rocku
• Inheritance: Frames (2014) - československá experimentální post-rocková fusion, mimochodem vynikající i naživo, doporučuji

◬ České projekty:
• Kyklos Galaktikos: Mezi lovci mezer - experimentální elektronický noise "rap" z Prahy s unikátními texty. Nemehlo!
Kruhy: EP I - upřímný post rock z lesů okolo Brna. Osobní vintage pohled tuná.
Kittchen: Kontakt - jakubovy interní vlny ze Sudet. Deska, o které všichni slyšeli, ale nesnadno se chápe.

◬ Srdíčko:
• Amy Lee: Aftermath (2014) - filmový soundtrack od dámy mého srdce. Jednou tu recenzi už fakt dopíšu...

◬ Objev aneb lepší pozdě než nikdy:
• Piča z hoven: Zvířátka | Doom na kraji lesa (2012)

◬ Koncert roku:
Halestorm v Praze v srpnu 2015. Zpocené, vášnivé, vynikající.


K sepsání tohoto souhrnu mě inspirovala Lucikk Opti-Mystique svým článkem Playlist roku 2015.

Přidat komentář