.jak rionka kreslila 30: od léta do zimy #kreslim30

on caturday we wear cats

V srpnu 2015 jsem v přehnaně optimistické náladě začala kreslit "výzvu" #kreslim30 (původ zde). Tušila jsem, že to zřejmě nedokážu dodržet a postovat tzv. každý den, protože mám nepravidelnou pracovní dobu, nepravidelnou náladu, někdy nemám chuť komunikovat s lidmi a někdy prostě po splnění povinností toužím už jen spát. Konec roku byl trochu šílenější, než jsem čekala (v návalu úkolů, nikoli v pařbách). Výzvu jsem nakonec dokončila až včera 6.1.2016 - předtím bohužel nebyl čas, nálada ani chuť kreslit. Ale jak už jsem loni psala, je lepší pozdě a nakřivo než nikdy.

Většina lidí si po dokončení 365ky a podobných sérií pokládá otázku, zda v dalším období pokračovat. Bolinka mi včera položila rozhodující dotaz: Vidím v tom posledním 30/30 možný zárodek další 1/30?

Rozhodně už si nebudu klást tak nesplnitelné cíle, jako je "snažit se něco dělat každý den". Častější nutkání k malování mě ale i obohatilo: snažím se dokopat k tvorbě i v situaci, kdy nemám zrovna "svůj den", konkrétní vizi před očima či extrémně "tvořivou" náladu. Vede to tedy k tomu, že kreslím nejen konceptuální a mocně promyšlené malby, ale rovněž (a častěji) věci jednodušší, narychlo naskicované, bez přesného plánu, kam chci přesně dojít. Perfekcionista nejprve panikaří, ale pak si uvědomuje, že důležitý není předpokládaný "cíl", ale cesta: radost mi dělá ten fakt, že právě maluju, že šťourám do zasychající barvy, šrafuju pomilionté tenhle malej kousek, matlám si barvu po ruce, čichám k papíru, chytám křeč do nohy a zapomínám, kolik je hodin. :) Tohle "flow" je skutečná pointa a kvůli tomu budu časem (únor...? tba!) i pokračovat - pravděpodobně číslem 1/52.

Moje obrázky jste mohli vidět na http://rionkakresli30.tumblr.com (a zase uvidíte. ale plánuju časem změnit název prostě jen na rionkakresli. Čísla se mění, blogy zůstávají). Původní témata jsem moc nedodržovala, ale pokud někdo hledá inspiraci / se nudí, může použít tadyhle můj random vůbecnevyrovnanýnepoetický seznam:

bod nula: doma

 1. mraky
 2. ráno
 3. co vidím v zrcadle
 4. moře
 5. místo, kam se ráda vracím
 6. zvíře v nás
 7. můj život na tři okna
 8. myši v běhu
 9. okno
 10. obličej
 11. křídla
 12. pozdrav z lesa
 13. náměstí
 14. zahrada
 15. obzor
 16. poklad
 17. kopce
 18. mrakologie
 19. papírový svět
 20. moon child
 21. strom s očičkama
 22. caturday
 23. schody do nebe
 24. sketch note
 25. den stromů
 26. nepřirozené barvy vlasů
 27. holčičí věci
 28. nakresli svůj oblíbený seriál
 29. zimní les
 30. zpátky na stromy


Přidat komentář