.krysí první pomoc a kdy už je to jedno

prožila jsem šokující moment. přivedla jsem domů dvě malá krysátka, zrzavo-bílá se jmenovala Agnieszka a kanálnicově(aguti)-bílá Emma.
během několika hodin, kdy se zdálo všechno v pořádku a v normě, jedna ze starších krys na malou zrzavou zničehonic prudce zaútočila a hryzla ji za ucho. hodně krve.
nejprve jsem si myslela, že je po ní, ale stále byla teplá, oči se leskly a nepřicházel typický stav rigor mortis. nechtěla jsem to vzdát.
veterinární pohotovost mi položila dotaz: pomineme-li krvácení - zvíře dýchá? je slyšet srdce? zvedá se hrudník? když jí sáhnete do oka, mrkne?

je to velmi důležitá otázka. malé krysátko má srdce, které bije velice rychle a je to takové rytmické bušení, navíc mají přirozeně dost vysokou tělesnou teplotu.
věci, které jsem cítila u Agnieszky, byly oproti tomu zřejmě dobíjející srdce. zranění mohl provázet i prudký šok vedoucí k poškození mozku. malé tělíčko je daleko náchylnější na tyto komplikace.

existuje návod na první pomoc u potkana, dá se udělat umělé dýchání a masáž hrudi, v ideálním případě by mělo opět nastartovat dýchání. to se tady nestalo, ačkoli vzduch do ní proudil (dělá to zvuky). bohužel jediný efekt byl, že svalové stahy způsobily vypuzení malého bobečku. toto jsou obdobně jako jiné svalové stahy pouze doznívající automatizované procesy organismu... krysa se nepohnula.

nicméně nástup rigor mortis se obvykle u malých zvířat projevuje během dvaceti minut, výjimečně do hodiny. toto trvalo neobvykle dlouho. ale oči se nakonec potáhnou mžurkou a tělo začne emitovat určitý neobvyklý chlad. prostě nakonec to je poznat. snažila jsem se, nenadělám nic.

každopádně Emma je v pořádku, její srdce bije jako zvon rychlostí asi milión úderů za minutu. pokud se velká krysa rozhodla utratit z nějakého důvodu jedno ze dvou dětí, jedná se zřejmě o nějaký zákon přírody, jemuž nerozumím a nenadělám nic jiného, než se s tím bohužel smířit. :(


potkan - první pomoc: rat first aid
http://ratfanclub.org/firstaid.html

nonstop veterina VFU Brno:
http://www.vfu.cz/ambulance-pohotovost-lekarna/veterinarni-ambulance-kli...

Přidat komentář