.stránka o krysách

Aktuálně máme doma sedm čtyři šest pět potkanů - mazlíčků (tj. ne na chov). Všechny jsou to samičky. Osobně se jim věnuji asi tak od roku 2011. Krysivost je velice nakažlivá nemoc a obvykle ji chytíte zcela nečekaně. Je téměř nevyléčitelná.

Naše ňufadla:

Gabriela

.jméno: Gabriela [z děcáku, bez PP]
.zbarvení: černobílá hooded s bílým proužkem na bradě a černým flekem u kořene ocasu
.další přezdívky: TBA :)
.narozeniny: asi polovina ledna 2016 (?)
.přineseniny: 8.3.2016
.fotka: 8.3.2016
Žubi

.jméno: Zubi [z děcáku, bez PP]
.zbarvení: klasická černošedobílá husky, oči: černé
.další přezdívky: Žubi, popř. Žubižubižubi :)
.narozeniny: asi konec července 2015 (?)
.přineseniny: 24.8.2015
.fotka: 25.8.2015

Žubi je žlatíčko. Je to (stejně jako Quintina) přirozeně rukávová myš, jak vidí ruku, hned tam zaleze a nejradši se prochází v mém županu. Většinu času tráví lezením po věcech a lidech, šplhá po nohavicích uvnitř i vně. Je velice společenská a pořád mi chodí něco vyprávět s nosem zastrčeným do ucha, chacha. Taky má tendenci k častému olizování a ujídání z pusy. Je to roztomilost sama! Úplně bleskomyšská. Zamilovala jsem se. A asi je to oboustranné.

Nehti

.jméno: Nehti [z děcáku, bez PP]
.zbarvení: černá s malým bílým flíčkem (puntíkem) na bříšku, bílé ponožky, bílá bradička
.další přezdívky: Puntíček, Ten menší bachůrek, Ta hnědá
.narozeniny: asi konec července 2015 (?)
.přineseniny: 24.8.2015
.fotka: 25.8.2015

Puntíček Nehti je šíleně zvědavé rychlé stvoření s nadáním vrhat se všemi směry. Strašně moc mluví, piští, hádá se, pere se a ječí. Vyráží na výpravy s Gwendolínou, což ve změti hnědých myší absolutně znemožňuje identifikaci. Všechno jídlo si nosí do domečku a pak na něm spí.

Gwendolína

.jméno: Gwendolína von Neuer Plantagen [z děcáku, bez PP]
.další přezdívky: Prcina, Bříškátor, Bachůrek, Ta hnědá
zbarvení: černá už spíš tmavohnědá s velkým bílým flekem na bříšku, bílé ponožky. Zadek začíná mít mírně dozrzava :)
.narozeniny: asi březen 2015 (?)
.přineseniny: 13.5.2015 [článek]
.fotka: 25.8.2015

Držkatá myš bříškatá nám vyrostla a společně s druhou trochu menší hnědou myšou puntíkovou (Nehti) vytvořily uřvaný tým hnědých delikventů. Jsou rychlé jako blesky a obě se mi strašně pletou (spolu... a taky s Bleskomyší!). Všude byly, všechno viděly a od všech místností mají klíče. Gwendolína má našlápnuto být ze všech největší a hrozně ráda by se stala paní domu, ale někdy se leká absolutně nelogických věcí. Na tom bude muset ještě zapracovat.

Amazonka

.jméno: Amazonka von Zverák [z děcáku, bez PP]
.další přezdívky: Amy, Morová rána, Pruhovaná myš, Technicky zrzavá, Princezna, Obláček
.zbarvení: světlejší šedohnědobílá husky (silvered), oči: černé
.varieta: husky
.narozeniny: asi červen 2014 (?)
.přineseniny: 20.8.2014 [článek]
.fotka: 25.8.2015

Amazonku, pruhovanou držku z děcáku, jsem našla ve zverimexu na Nových Sadech. Vždycky jsem si myslela, že potkan ze zverimexu musí být stoprocentní klubko problémů, těhotenství a svrab included... ale v tomhle případě jsem vyhrála první cenu. A jakou! Je chytrá, přítulná, opatrná, inteligentní a absolutně zdravá. Po otevření terárka mi vyskočila na rameno, automaticky mi zalezla za krk a objala mě ocasem. "Ta si vás vybrala," řekla slečna ze zveráku. A už to bylo. :)

Obláčková princezna je velmi krásná a sofistikovaná, všechny pozoruje z výšin a má ráda svůj klid. Boje o nadvládu ji nezajímají, počáteční průzkumnice se vyprofilovala v šlechtičnu pozorovatelku (tlustou alfasamicí roku se stane zřejmě její polosestra Gwendolína). Mateřsky opatruje menší mláďata a urovnává spory. K lidem a cizím prostorům se chová obezřetně, ale jemně, když se jí chce, zajde se i přitulit. Umí nádherně panáčkovat, vidí daleko a o všem má přehled. Dala by cokoli za sušený banán.

Qintina

.jméno: LMG's Qintina
.další přezdívky: Kvikýna, Šedomyš, Myš myšové barvy, Šedá kanálnice, Plašmyška, Šišatá myš
.zbarvení: modrá aguti, oči: černé
.varieta: standard solid
.narozeniny: 16.2.2014
.přineseniny: 19.3.2014
.fotka: 12.4.2014
.zemřela bohužel už 26.12.2014 po náhlém onemocnění dýchacích cest, zřejmě byla oslabená po mrtvičce. Bylo jí jen 10 měsíců a 10 dnů.

Je mi strašně líto, že tyhle řádky jsem nestačila napsat za života úžasné Myši myšové barvy a dopisuju je až den poté... Krysí Smrť si pro ni přišel brzo a nečekaně. Na podzim si Kvikýna prožila mrtvičku, začala chodit trochu našišato a bohužel byla "slabší kus". Ale vždycky byla tulivá, ohromně milá a zvědavá. Nikdy v životě nikoho nekousla a do naší smečky přinesla jeden úžasný návyk - chytání lidského prstu těma malinkýma ručičkama. V březnu mi její příchod do rodiny strašně moc pomohl a je mi líto, že jsem jí nakonec nedokázala pomoct já, když to potřebovala. Spinkej, krásná stříbrná myšičko, měli jsme tě moc rádi.

Meriela - Kanálnice II.

.jméno: LMG's Meriela
.další přezdívky: Kanálnice :) (nejlepší je, že na to docela slyší!), "tři sta gramů myši, pocem"!
.zbarvení: aguti, oči: černé
.varieta: standard solid, krásná tmavohnědá kanálnice s tmavým ocáskem
.narozeniny: 16.1.2014
.přineseniny: 19.3.2014
.fotka: 20.3.2014
.zemřela dne 12.5.2016 ve věku 2 let, 3 měsíců a 27 dní.

Meriela a Qintina se k nám nastěhovaly stejný den. Meriela byla hubená krasavice, sportovní typ s jasnýma očičkama jako korálky. Už od prvního dne měla v kleci hlavní slovo, hned potom, co každému vysvětlila, že právě teď nastává období Kanálnice! Má sklony k alfasamicování už odmala, nejprve chránila menší Qintinu, pak se pokoušela o bezvýsledné výpady proti Bleskomyši a teď si vyřizuje účty s nejstarší Zrzkou. Jak nám paní chovatelka potvrdila, v jejím rodu měla vždy hlavní slovo babička, což byla "osobnost". V roce věku kdysi hubená Meriela tloustne, roztahuje se a začíná nám bezostyšně panovat v kleci. Vzhledem k tomu, že už jsme jednu vládu Velké Kanálnice zažili, tak se máme na co těšit :)
Update (30.3.2016): Kanálnice se zvětšila, dva roky všemu vládla a pak se odebrala na odpočinek. Po operaci dvou velkých nádorů, ze které se počátkem roku zázračně rychle vylízala, bohužel vyskákaly mnohé další ze všech stran a navíc vracející se hnisavé ouško. Takže babička momentálně často hibernuje, pomalu jí vystupuje páteř a zadní nožičky přestávají poslouchat. Myslím, že proběhla minimálně jedna mrtvička, protože od ledna najednou chodí výrazně našišato a pomalu. Někdy zapomene, kde/kdo je a už moc nezvládne rovnováhu, patové situace řeší náhlou rotací… Pořád ji ovšem strašně zajímá, co se kde děje a co by mohla komu sežrat, takže ještě zdaleka nekončíme. Hodně se chodí tulit. Z kdysi poněkud útočné paní domu vzbuzující respekt, která mě několikrát hryzla, když se mnou nesouhlasila, se stala zvláštní křehká bytůstka, kterou můžu osahávat, jak se mi zachce, jí kousky jídla, které jí rukou přidržuju, pije s bradou opřenou o můj prst a nechá se nosit na ruce po bytě, zatímco druhou rukou dělám věci a vykládám jí, k čemu tohle je a co ještě nasypeme do misky. Takové miminko našišato. Občas na mně usne, je to už stará paní. Hořkosladce mě těší, jak úžasně neobvyklý vztah jsme si takhle ke konci vybudovaly. Snad ještě chvilku užijem.
Update (13.5.2016): Kanálnice to zabalila dne 12.5.2016 ve věku 2 let, 3 měsíců a 27 dní. Příčinou bylo dlouhodobé oslabení organismu rakovinou, mrtvicí a nakonec bohužel i hnisavým abscesem v dolní části bříška. Ještě den předtím se ke mně ale tulila a s chutí jedla. Zažily jsme spolu spoustu zvláštních věcí a proměn. Bude mi chybět...

Qwerty - Ušátko

.jméno: Qwerty z Nippylandu
.další přezdívky: Ušátko, Ušatka, Ouškátor, Krteček, Kvrteček, Sloneček, Ucho, Bříškátor, Rypáček
.zbarvení: černá, oči: černé
.varieta: dumbo, znaky: berkshire (bílý flek na bříšku, bílé tlapky a konec ocásku)
.narozeniny: 9.9.2013
.přineseniny: 17.10.2013
.fotka: 17. 10. 2013

.zemřela náhle dne 4.11.2015 ve věku dvou let a necelých dvou měsíců. Nikdy neměla viditelný nádor.

Kvrteček neboli Ušatka byla roztomile huňatá, srandovně ušatá a zmateně pobíhající kryska, která se neustále snaží přeprat všechny větší a sebrat jim jídlo. První týden pořád pištěla, aby všichni věděli, že ona je přece MIMINKO!!! (oprava, tenhle argument používá i nadále, a to je jí už rok), ale do kolektivu zaplula s elegancí a šarmem a teď spí všem alfakrysám na hlavě. Má krásně jemnou srst a roztomilé bílé pacičky. Na bradě má polovinu vousků černou a druhou polovinu bílou, bříško zdobí kresba. Není zrovna z nejchytřejších a když na ni zašustíte sáčkem, tak se strachy počůrá, ale Zrzka a Meriela v ní našly věrnou spoluútěkářku-dobrodružku, takže teď podnikají výlety spolu a hlodají všechny gumové věci, co najdou (nejraději sluchátka). Postupem času nabrala odvahu a zestárla v krásnou chlupatou krysí babičku. Byla něžná, opatrná a s láskou mi ujídala z pusy sýr (nejradši cottage) a z hrnku upíjela čaj. Láska.
Našla jsem ji zničehonic večer 4.11.2015 studenou, s krví na čumáčku. Předtím nevykazovala žádné potíže, bylo to velmi náhlé. Ale do mozku se nikdo nepodíval…

Zrzečka

.jméno: Annushka z Mouseville
.další přezdívky: Zrzka, Zrzátko, Žemlička, Růžová krysa
.zbarvení: světlá zrzavá (topaz), červené oči (dark ruby)
.varieta: standard, znaky: self (jednobarevná)
.narozeniny: 20.9.2012
.přineseniny: 21.10.2012
.fotka: 22.10.2012

.zemřela dne 26.4.2015 ve věku dvou let a sedmi měsíců v důsledku celkového oslabení (stáří + několik velmi komplikovaných nádorů), zalezla si do domečku a tam usnula. budu věřit, že teď už je jí líp.

Tohle ňufadlo bylo zamlada plaché a lekavé, přehnaně reagující na jakýkoli prudší pohyb nebo hluk - vždycky následoval úprk. Proto mě neuvěřitelně překvapil prudký vývoj jejího sebevědomí v poslední době. Zrzka se naučila od Chelsie velmi hlasitě nadávat, a to i tehdy, když se nic neděje. Někdy si jen tak sedí ve sputniku a nadává na poměry. Spolu se Skořicí podnikají odvážné výpravy po pokoji, skáčou a šplhají po věcech (ale Skořice i Bleskomyš jsou v tomto výrazně šikovnější, Zrzka je trochu nemotorná a červené poloslepé oči jí moc nepomáhají. Na druhou stranu jí nikdy nečinilo zas takový problém se vydat, kam jen chtěla - na co potřebujete zrak, když se všude dočicháte a navíc jste tak ňuňu, že se vám všechno promine, že?). Zatím nejbrutálnější příhodou byla její třídenní nepřítomnost, ale nakonec jsme ji našli přejezenou a zamotanou v odložené peřině a ani nebylo nutné rozebírat celý dům. Nadávala, že ji rušíme. Vůbec toho docela dost namluví. Má úchylku - strašně ráda kouše gumové předměty. A pokud má možnost volně běhat po pokoji, pravidelně se u mě zastavuje, aby mě pozdravila hlodnutím do palce u nohy. Mám pokaždé pocit, že se tomu chechtá.
Byla úžasná. Celý její život byla série vtipů a dobrého jídla, což nadšeně sdílela s celou rodinou. Takhle vypadá opravdová láska. Díky za všechno, Zrzátko s růžovýma ušima jako lupínky a se sušenkama v tlamičce, takhle si tě chci napořád pamatovat.

Skořička

.jméno: Antonietta z Mouseville
.další přezdívky: Skořinka, Světlá kanálnice, "A jak ty ses mi stala?", Tlusťoška, Tlusťa, Ta špekatá apod.
.zbarvení: skořicová (cinnamon), černé oči
.varieta: standard, znaky: self (jednobarevná)
.narozeniny: 20.9.2012
.přineseniny: 21.10.2012
.fotka: 22. 10. 2012
.zemřela dne 25.9.2014 krátce před 15. hodinou ve věku 2 let a 5 dnů - neprobudila se z narkózy po operaci dvou nádorů.

Skořice byla veselá, zbrklá, kontaktní krysa s poněkud praštěným smyslem pro humor. Zpočátku jsem se domnívala, že je ze dvou sester prostě ta hloupější, ale mýlila jsem se - Skořiště se prostě jen nadšeně vrhá kupředu v každé situaci, kde Zrzečka nedůvěřivě vyčkává. Skořice nepromarní žádnou příležitost k útěku z klece, šplhání po noze stolu nahoru i dolů, lezení do rukávů či kradení různých předmětů a pokrmů z mojí ruky a odnášení za klec, za skříň, do záchodku atd. Její oblíbený vtip je kousnout mě lehounce do nosu místo pusy na dobrou noc. Jeden čas byla líná, nikam nechodila a vesele tloustla, takže Zrzka raději pařila s Qwerty (po příchodu mladších ročníků ale zase začíná být akční!). Když Skořice skáče, je to s jejím půlkilem živé váhy pokaždé rána jako z brokovnice. S tím se přece nedá tiše plížit. Na druhou stranu, když s někým nesouhlasí, prostě si na něj lehne a je rozhodnuto. Jak říká muž, "v každé smečce musí být někdo tlustej!"
Skořinka byla ve skutečnosti strašně hezké zvířátko a je mi líto, že jsem jí to nestihla říct častěji, místo abych si z ní dělala srandu, že má obří zadek. Ale budu doufat, že mě pochopila. Byla krásná, měla souměrný obličej s tmavší skvrnou na čele a roztomilá ouška. Příchod mladších myší ji vždy pozvedl na duchu a až do posledního dne byla živá a úžasná. Děkuji, Skořinko.

Bleskomyš

.jméno: Dagita [bez PP]
.další přezdívky: Tryskomyš, Voskovka, Bleskoš, Láska, Pani správcová - všechno vím, všechno znám!
.zbarvení: černohnědá jemná srst se stříbrnými chloupky (silvered), černé oči, bílé rukavičky, bříško a špička ocasu.
.varieta: standard, znaky: berskhire (bílé bříško a špička ocasu)
.narozeniny: 2.3.2012
.přineseniny: 1.4.2012
.fotka: 13. 7. 2013
.zemřela dne 4.9.2014 v 19 hodin po krátké prudké nemoci - dýchací problémy, zánět na plicích, zástava srdce. Měla 2,5 roku a 3 dny. Nikdy neměla viditelný nádor.

Bleskomyš je láska, heboučké klubíčko, moje první "skutečně vlastní" krysa - i když u nás doma dneska už nikdo na žádný moje a tvoje krysy/děti/věci nehraje. Má velmi jemnou tmavou srst s občasnými stříbrnými chloupky (ale postupně bledne dohněda) a různé bílé znaky - na pacičkách, bříšku a světýlko na konci ocasu. Její srst je velmi jemná, je možné, že má nějaký gen z variety velveteen.
S Bleskomyšiškou-miminkem jsem zažila první nával lásky k chlupatým čumáčkům. Když jsme si ji přinesli, byla maličká (dodnes je drobnější než ostatní dospělé krysy) a dlouho bojovala o svoje místo ve smečce. Naučila se odpočívat u mě v tričku, uklidňovalo ji být blízko, párkrát mi usnula na zádech a počurala mě. Krysa vykukující z výstřihu nebo z rukávu se zároveň naučila být velice citlivá, nikdy mě doopravdy nekousla, zato ze mě zamlada pořád něco olizovala a dokonce mi z hrnku upíjela čaj. Teď už je dospělá a převzala velení, ale pořád je velmi vnímavá a vždycky, když má možnost, vyběhne na moje rameno, kde se ke mně přitulí. Všechno ale musí vždycky vědět první, jakož i ochutnat. Taky strašně ráda skáče na vzdálené předměty a učí to všechny mladé. Nejkrásnější čumáček na světě.
Update: Bleskomyška bohužel přestala dýchat 4.9.2014 ve věku dvou a půl let a tří dnů. Byla jsem s ní až do konce, přestala dýchat v mé náruči.

Jadwiga

.jméno: Jadwiga Iletis
.další přezdívky: Bílý kafe, Princezna, Kopeček
.zbarvení: mink (světlounce šedohnědá)/bílá, tmavší hlavička a fleky na zádech; červené oči (ruby)
.varieta: rex (huňatá se zakroucenými vousky), znaky: nestandardní (variegated)
.narozeniny: 2.3.2011
.fotka: 26.5.2013
.zemřela pod euthanasií dne 18.9.2013 v 19 hodin ve věku dvou a půl let a 16 dnů.

Jadwiga byla princezna. Mrštná, ladná, s dobrým vychováním, ale velmi svá. Při jídle nemlaskala, nenadávala sprostě a když pila, měla vždy jednu ručku noblesně pozdviženou, takže člověk skoro viděl ten zvednutý malíček nad ouškem z jemného porcelánu... Byla to huňatá rexí samička, která milovala jídlo, běhání po provaze, schovávání za postelí a dlouhé povalování v oblíbeném pelíšku, nejlépe se snídaní až do postele (zpravidla se povalovala v záchůdku). V pokročilém věku už moc neviděla a byla občas protivná, ale kdo by nebyl, když čtyřnásobně přibere a všechno ho bolí. Zažila dvě operace kvůli nádorům, třetí už byl bohužel příliš obrovský a neřešitelný. Její oblíbené místo mimo domeček a záchod bylo v hlavě postele v místě, kde se setkávají dva polštáře. Jeskyň jako stvořená pro zachumlanou krysu. Pořád ji tam cítím - teploučký kopeček, který si právě pochutnává na své oblíbené dobrotě.
Viz článek: Duhovej most.

Chelsie - Kanálnice

.jméno: Chelsie Iletis
.další přezdívky: Kanálnice, Chelsinka, babička
.zbarvení: agouti (kanálnice), černé oči
.varieta: standard, solid (jednobarevná)
.narozeniny: 22.1.2011
.fotka: 29.8.2013
.zemřela přirozeně 3.2.2014 ve věku krásných tří let a dvanácti dnů.

Chelsie byla babička. Tato nejstarší krysa ve smečce byla velmi dlouho ve vedoucím postavení, ale po čase jí přestaly fungovat nožičky a tak její pozici logicky převzala Bleskomyš. I když Chelsie tahá zadní nožky za sebou a neudrží rovnováhu, pořád je společenská a zvědavá. Všechny mladší krysy se od ní naučily nadávat, když se jim něco nezdá (a někdy prostě jen tak). V noci ji chodí zahřívat do dolního pelíšku. Chelsie prožila stejně jako Jadwiga už dvě operace a nedávno jí na zadečku a na boku začalo zase cosi kulatého rašit. Ale kdo by našel delší, naplněnější a veselejší krysí život, než je ten její?
Update: 3.2.2014 Chelsie usnula a už se neprobudila. Strávila s námi tři roky a dokonce počkala i na moje narozeniny.
Viz článek o krásné tříleté kryse...

Přidat komentář

Plain text

  • Nejsou povoleny HTML značky.
  • Webové a e-mailové adresy jsou automaticky převedeny na odkazy.
  • Řádky a odstavce se zalomí automaticky.
CAPTCHA
Přidala jsem kontrolní otázku, abych se zbavila spamu a robotů:
Fill in the blank.