.syndrom konferenčního stolku

Knihy na stole

mnohé lidské bytosti mají sklon odkládat si na různá prominentní místa v bytě knihy, kterými o sobě chtějí cosi naznačit právě příchozím. jakkoli strašlivě to zní, uvědomila jsem si, že jsem to vlastně udělala zcela automaticky s poličkou v kuchyni - mám tam knihy, které prostě v průběhu času ráda vytahuju, náhodně otevírám a případně nastrkuju návštěvám pod nos (hint: nemám návštěvy) (hint2: návštěva, co přijde a sama si vybere knihu, je zajímavá, držte se jí!). nebudu lhát, ze všeho nejradši bych měla knihovnu přes celou stěnu, před kterou bych mohla sedět v křesílku a poslouchat staré desky, ale na to momentálně není prostor ani prostředky. nicméně v momentě, kdy zálibně hledím na poličku se svýma oblíbenýma knihama a přemítám nad tím, jak jim to tam spolu sluší a co ta kombinace o mně asi vypovídá, je, předpokládám, nejvyšší čas jít si o tom ublognout.

syndrom konferenčního stolku nevypovídá nic o tom, jak moc dobří či špatní či autentičtí či sebestřední jste. takové subjektivní pocity můžete v lidském nitru vyvolat pouze svými činy a slovy. knihy, které máte rádi a s chutí je dáváte na odiv však naznačují, jak byste chtěli být viděni. zajímavý je především prostor mezi těmito póly. proč je právě takový? jak reagujete, pokud má váš přítel doma totožnou knihu? je váš zájem o dané téma odrazem trendu nebo dlouhotrvající obsese? jsou v nich záložky, jízdenky a poznámky? máte-li více kusů na podobné téma, proč je právě tato výjimečná?

následuje pár knih z vlastní zahrádky, výběr z "konferenčního stolku". tyhle věci se u mě rády povalují v prostoru. zajímá mě, jak na ně lidé reagují. řekněte mi to.


zen a umění psát

autor: Ray Bradbury
anotace: Devět mimořádných esejů na téma radost z psaní, v nichž autor vypráví, jak a proč se dokáže skutečně těšit ze svého řemesla. Vždy zdůrazňuje tvůrčí zápal, nadšení a radost, které sám v psaní nalezl a nyní je předává také vám.
význam: Tento útlý svazeček je pravděpodobně jednou z mých nejoblíbenějších knih na světě. Radost z tvorby, tvůrčí zápal (dnes nazývaný flow), proces, při kterém odvážně vytahujete na světlo své strachy a magická vytržení, abyste z nich upletli příběh, co dokáže měnit lidské pohledy. Zježené vlasy, mrazivé chvění v zátylku, pot kapající ze špičky nosu na papír. Vědomí, že jste právě stvořili něco, co stojí za to. Tyhle myšlenky lze aplikovat do jakéhokoli tvořivého odvětví. Úžasné a kouzelné čtivo.


how to be a bawse: a guide to conquering life

autor: Lilly Singh
anotace: Bawse je jako boss, ale je to holka - a je ještě lepší než boss. Kniha je "průvodcem do života" naznačujícím, jak dosáhnout toho, aby člověk vyzařoval sebevědomí, dosahoval svých cílů a dokázal se skutečně usmívat s vědomím, že zvládl projít všemi svými bitvami a teď už je na druhé straně.
význam: Lilly aka Superwoman je fascinující, tvořivá a energická persona, živý příklad holky, která se dokázala vykopat ze své deprese a vrhnout se naplno do své touhy dělat VĚCI. Rady, jak mít koule a nenechat se semlít životem, jsou prošpikovány osobními příběhy a historkami. Kniha je navíc nádherně typograficky zpracovaná, celobarevná a plná inspirativních citací, okýnek a tabulek, kam si člověk může - a měl by - napsat svá přání, nápady, otázky i odpovědi. Ať žije fyzická bichle.


ukaž, co děláš

autor: Austin Kleon
anotace: Klíčem je proces, nikoli produkt. Zjistíte, že nemusíte být génius, abyste mohli se světem sdílet své dílo. Poznáte, že podělit se každý den o kousek své práce je lepší, než pokoutně pracovat na svém životním díle. Objevíte svůj šuplík zajímavostí a budete o nich vyprávět dobré příběhy - ukážete všem, které by to mohlo zajímat, co děláte.
význam: Tohle netradiční dílo mě koplo do mozku dobře namířenou okovanou botou. Je to tam totiž všechno - v obrázcích, grafech, náznacích, obrovských tučných titulkách. Narozdíl od obvyklé vrstvy "seberozvojové literatury", která je stále IN a mě svou plytkostí nepřestává již roky udivovat, Austin jde realisticky k jádru věci a to, co nám neřekl dostatečně-krát, tam ještě nakreslí. Skutečnou podstatou tvorby je odvážit se, jít udělat VĚCI a pak je lidem ukázat.


o zahradě

autor: Pavel Čech
anotace: Celá kniha je pojata jako příběh v obraze doplněný textem. Vyprávění o dětském snění, o tajemstvích skrytých na půdách a ve starých opuštěných zahradách, o světech, do nichž dospělý člověk nemůže nahlédnout, ale při četbě této knihy si na ně může rozpomenout.
význam: Víte, já miluju tohle knihu. Převrátila jsem teď deset krabic s věcmi po stěhování, abych ji zase našla. Moje obrázkové já při listování tímhle dílem nadšeně hopká a zároveň pláče, protože už nikdy nebude malé. Je to pohádka a přitom život, doplněný nádhernými kresbami a malbami plnými pokroucených uliček, nekonečných schodů, pohledů do jiných světů, křovin, z nichž září tajemná světýlka. Je to Brno a není to Brno, je to sen a není to sen.


feel good 101

autor: Emma Blackery
anotace: Pouze vy můžete podniknout kroky potřebné k tomu, abyste se stali silným, nezávislým, nebojácným člověkem, kterým toužíte být. Trvalo mi to nesmírně dlouhou dobu, se všemi těmi přešlapy a střemhlavými pády. Jediným účelem existence této knihy je naděje, že by pro vás mohla urychlit cestu ke štěstí.
význam: Skoro bych řekla, že tento svazek byl jednou z prvních "seberozvojovitých" publikací, které se mi přihodily, ale možná kecám. Každopádně je první, u které jsem měla pocit, že mi někdo rozumí. Emma je vnitřně mladá, zábavná, sarkastická, upřímná bytost, které to zapaluje. Dokázala postupně překonat své strachy a obavy, opustit práci, kde ji šikanovali, ignorovat vědomí, že bez dokončené školy přece nejste nic... a dosáhnout míru a rezonance se svými vlastními niternými přesvědčeními. Teď dělá přesně to, co vždycky chtěla: má kapelu a nahrává desku.


steampunk bible

autor: Jeff Vandermeer a kolektiv
anotace: Steampunk - viktoriánská estetika a punk rockový přístup naroubovaný na různé formy vědecko-fantastické kultury - je fenomén, který ovlivňuje filmy, literaturu, umění, hudbu, módu a mnoho dalšího. Steampunk Bible je kompendium o tomto hnutí, mapující jeho kořeny v pracích Julese Verna a H. G. Wellse, ale i jeho další otisk v čase, fascinující vynálezy, DIY a vnímání vymírajících technologií jako možných variací budoucnosti.
význam: Tahle kniha je neskutečně nádherná! Steampunková odnož science fiction a fantasy se vynořila již v 80. letech 20. století, odkazuje částečně k viktoriánské éře Evropy a ke kyberpunku, esteticky navazuje na gothic subkulturu a (nejen) jejím logickým pokračováním podle mě může být postapo (postapokalyptická sci-fi), a to jak v otázce příběhové, tak i v otázce kostýmové, která mě osobně nepřestává fascinovat.


leningrad: tragédie obleženého města, 1941 - 1944

autor: Anna Reid
anotace: Osmého září 1941, jedenáct krátkých týdnů poté, co Hitler zahájil operaci Barbarossa, byl obklíčen Leningrad. Obležení se nepodařilo prorazit dva a půl roku a během 872 dní blokády ve městě zahynuly dva miliony lidí. Pokud by město padlo, zřejmě by historie druhé světové války a dvacátého století vypadala jinak.
význam: Historie Leningradu je brutální a co do duševní drásavosti se dle mě řadí ihned za dějiny holocaustu a osobní deníky z koncentračních táborů. Roky extrémního nedostatku v kruté zimě ponechávají na lidstvu logické šrámy: mnozí zahynou, mnozí se obrátí k cestě nezodpovědného šílenství nebo kanibalismu; ti nejsilnější ale dokážou nejen přežít, ale i zachránit řadu ostatních díky rozvaze a vnitřní statečnosti. Jistým úkrokem lze tyto principy aplikovat také na fiktivní postapokalyptickou společnost. Z psychologického, historického i vizuálně-vypravěčského (doplněno mnoha deníky a fotkami) úhlu je tato publikace nesmírně zajímavá.


staletí kolem nás

autor: Jaroslav Herout
anotace: Praktická, čtyřmi vydáními ověřená příručka, která je zaměřená na architektonickou tvorbu v našich zemích od doby předrománské až do současnosti. Přibližuje jednotlivé stavební slohy, jak po sobě během staletí následovaly, a to formou co nejnázornější, jednak textem, jednak - a to hlavně - kresbou.
význam: Tento svazek mě protáhl základní a střední školou. Díky paní dějepisářce Nedomové jsem si uvědomila zásadní věc, před kterou nás kantoři roky schovávali: nejde o to, že váš předmět je nejdůležitější, ale naopak o to, jaké jsou mezi nimi souvztažnosti. Historie architektury logicky souvisí s historií Čech a Moravy, myšlenkové proudy dané doby se otiskují v jazyce i literatuře a velký bratr myšlenek - politika - postupně modeluje také charakter země a její rozvoj, tedy zeměpis. Tento přesah je nesmírně důležitý a bohatě ilustrovaná kniha Jaroslava Herouta mě významně nakopla v oblasti výtvarné i historické.


fabrika

autor: Kateřina Tučková a kol.
anotace: Moravský Manchester, tak se říkávalo Brnu v dobách jeho největší slávy. Látky ze zdejších textilek zaplavovaly doslova celý svět a bouřlivý průmyslový rozmach v 19. století proměnil město v sebevědomé a moderní centrum. Slavné vily, nádraží, ulice a parky a koneckonců i brněnský hantec, to vše vznikalo v souvislosti s rozvojem textilnictví. Odvrácenou stranou tohoto vzmachu však byly stávky zbídačených dělníků, sociální problémy a sirotčince plné dětí pracujících od rozbřesku do noci v prachu a hukotu tkalcovských strojů.
význam: Zvláštní publikace, obrazový průvodce, částečně fikce a částečně doklad doby, kus historie Brna, která mě už od školy drží za srdce. Miluju dřevěné podlahy, vysoké stropy, tabulková okna, miliony cívek s přízí, látky a textilie, historii. Historie "obyčejných lidí" nicméně nebyla ani zdaleka tak iluzorně roztomilá, jak si rádi myslíme.


spáčka a vřeteno

autor: Neil Gaiman
anotace: Neobyčejná pohádka, která začíná jako každá jiná, nás nakonec překvapí. Spřádá se z nití černé magie, která se kroutí a stáčí a pableskuje a září, a nikdo tu nečeká, až se objeví šlechetný princ na věrném oři. Moderní, nápaditá variace na pohádky o Šípkové Růžence a Sněhurce.
význam: V tomhle baráku je spousta Gaimanů, to nemohu říct. Tahle kniha je ale mimořádná, s transparentní obálkou a dechberoucí grafickou úpravou. Pohádkový příběh s nečekaným twistem je doplněn nádhernými ilustracemi z pera britského tvůrce Chrise Riddella. Ačkoli nesmírně oblibuji fenomén ebooků a kdykoli dostupných informací na placce o velikosti dlaně, některé knihy by bez fyzické knihy prostě nebyly knihy. Howgh.


1984

autor: George Orwell
anotace: Jedno z nejznámějších děl světové literatury našeho století v sobě pojí prvky společensko-politického a vědecko-fantastického románu. Je obžalobou komunistické diktatury, která v roku 1984 ovládá všecko, včetně lidské myšlení. V centru románu jsou osudy čestného, citlivého a uvažujicího jedince (Winstona Smitha), který sa vzepře systému, za což platí krutou daň.
význam: Tenhle román je důvodem, proč jsem sem nakonec nenapsala deset, ale jedenáct knih. Existuje-li literatura, kterou by si měl člověk v životě povinně přečíst, 1984 mezi ni právem patří a zasloužila by si kromě červeného fontu i vykřičník. Myšlenky v ní jsou totiž nadčasové a mnohými opakovaně zdůrazňované v paralele k dnešnímu světu. Čas od času se někdo ptá, co nás proboha vede k tomu, abychom nezveřejňovali svá jména, bydliště, bezprostřední plány a další citlivé údaje. Chcete-li odpověď, musíte si přečíst tohle.

Přidat komentář