.tak nám zabili last.fm: k čemu nějaký obsah, když máme óbr formu?

Beseda u Bigbítu 2013

Každý rok se evidentně najde důvod, proč zajít na Archive.org a strávit několik dní proklikáváním starých webů ve Wayback Machine. Pokaždé tam nechám několik hodin a poslední dobou i pár dolarů na kafe nebo servery; přispějte taky. Nic neilustruje současnou éru lidstva tak dobře jako nostalgie po dávno zmizelých stránkách, který jste navštěvovali, když vám bylo patnáct. Webové stránky, projekty, portály a aplikace vznikají a zanikají rychlostí světla. Jedním z nich mohl být váš vlastní web, nějaký trapný školní pokus ve Wordu vyzdobený šestnácti barvami a hejbacími gify. První web vaší první oblíbené kapely. Nebo Last.fm, když ještě vypadalo jako Last.fm. Protože teď už tak rozhodně nevypadá - když ten krám dnes otevřu, nechápu, kde jsem. Tímto se předem omlouvám citlivým povahám za osobní, naštvaný a přisprostlý text.

Služba Last.fm byla založena roce 2002 jako komunitní web, který se pomocí malého kousku software snaží podle statistiky poslouchaných skladeb definovat hudební vkus uživatele. Přenos informace o skladbě do Internetu byl nazván scrobbling [1]. Na tomto základě vám systém nabídnul nové skladby, interprety a od roku 2006 [2] i koncerty (Events), které by vás (podle spojů mezi ostatními lidmi) mohly také zajímat. Nasbíraná data bylo možné porovnat se vkusem ostatních uživatelů (měřák kompatibility - taste-o-meter) a řadit v osobní i globální databázi podle oblíbenosti, žánrové podobnosti, klíčových slov, abecedy, historie, geografické polohy, zájmové skupiny ve fóru a tak dále.

Platformu si oblíbili audiofilové, geekové, fanoušci, koncertní magoři, blogeři a publicisté, bipolární posluchači i věční hledači zvuků a nových oblíbených kapel. Web nabízel možnost publikovat osobní blogposty (Journals), přidávat fotky kapel, koncertní termíny, upravovat informace o interpretech pomocí jednoduchého wiki systému a všechny tyto prvky navzájem propojovat pomocí hypertextových odkazů. Přišla jsem tam 28.10.2008 a začalo se mi tam líbit. Do roku 2013 byla plošně k dispozici i funkce uživatelského internetového rádia pro předplatitele (Subscribers), kterou jsem asi rok využívala, než byl provoz na území ČR a později celosvětově ukončen. [3]

Služba Last.fm byla založena v UK a v roce 2007 ji odkoupila americká televize CBS [4]. Od té doby proběhlo několik redesignů, ale žádný z nich nebyl tak brutální jako to, co se stalo 17.8.2015. Beta verze nového vzhledu, původně prý celé měsíce přístupná uživatelům k testování (nikdy jsem to ale neviděla - že by omezení jen na návštěvníky z US?), byla zničehonic zveřejněna na ostrém webu, stále v beta stádiu a s mnoha nefunkčními prvky a chybami, které se začaly opravovat až po několika dnech [5]. Gigantický font pro dotykové displeje a nekonečný scrolling nikdy nedostaly šanci stát se hlavním problémem. Uživatelé během krátké doby reportovali nefunkčnost scrobblování, mizející songy a kapely, nefunkčnost komentářů, zmizelé blogy, taste-o-meter, počty přehrání, eventy, videa i veškeré osobní informace v původně neomezeném bio uživatele, které se nyní nově zkracuje na komických 200 znaků [6]. (Tohle mě rozhodilo snad nejvíc, mívala jsem tam seznam koncertů). Nechceme přece, aby nám texty blbejch kaštanů odsouvaly moc dolů pruh určený pro reklamu!

Jak jsem pochopila, lidem nelze vysvětlit pocit ztráty, pokud byla objektem vašeho zájmu počítačová věc. Druhá strana Vaši oblíbenou aplikaci obvykle nezná, nepoužívá, nepotřebuje - a nechápe, k čemu by vám to bylo. Nemusí vám porozumět ani tehdy, když ji používá - protože to možná nedělá tak často a určitě ne stejně jako vy. Možná se vás optá, zda byste teda třeba místo nadávání nemohli používat něco jiného. Průser je, že nic jiného, co by bralo v potaz informace o skladbách na mém disku, aktuálně neexistuje. Spotify tu nefunguje, Shazam mě nebaví, DI.FM umí pouze předpřipravený stream, Bandcamp a YouTube mají úplně jiný účel. Nebaví mě bufferovat tři poskytovatelem povolené nejslavnější singly od %kapela na mizerném internetu v kuchyni, když můžu poslouchat dvacet alb interpretů, co ještě neznáte, stažených do telefonu v lese. (Ehm, díky, Last.fm Recommendations v oboru kapel s holkama. 2008-2014 RIP. Jo, koupila jsem si hudbu. Nejednou.)

Za zjitřené emoce si ale nekoupím nic a všem lidem se prý teď přece tyhle olbřímí web3.x touchkrám-designy ultimátně líbí, takže si jdu sehnat projektor, abych to viděla v odpovídajícím poměru a prozatím bodově sepíšu, co mě na novém designu stavu Last.fm štve. Teoreticky je možné, že se všechny problémy magicky vyřeší, jen co přiběhne hlavní admin-unicorn z dovolené a dotkne se UI svým duhovým rohem. Uživatel s nickem ProjectPitchfork však poukázal i na další potíže, [7] nesouvisející jen s neovladatelností a waste of space. S málokým dalším bych asi souhlasila v tolika bodech a je mi z toho smutno.
2974x6asdf věcí, co mě serou:

Nevěřím, že nabízení jediného typu designu pro jakoukoli velikost displeje/obrazovky/krámu je správná volba.
• Současná tendence s nutností umisťovat na všechny uživatelské profily vždy jeden velký obrázek nahoru (twitter, tumblr, google+, youtube, oh wait...) mi zpočátku přišla zajímavá, teď už mě pouze vytáčí. Já nechci žádný velký obrázek nahoře, a už vůbec ne roztaženej z 500 pixelů na 1920, sakrblé.
• Jsem sice slepá, ale ne tolik, abych musela mít na stránce jen čtyři řádky textu. Opět naznačuji cosi o monitoru širším než dlaň ruky!
• Kus bílého prostoru nahovno napravo tam, kde bývaly koncerty, mě přivádí k zuřivosti. Nebojte se, mám AdBlock a nehodlám ho vypnout, nejlíp už nikdy.
• Interprety si už nemůžu seřadit abecedně, abych našla tu věc, co si nepamatuju, jak se píše. A já si nic nepamatuju, nebo skálopevně věřím, že na začátku bylo B, ale je to třeba R (více viz pojem smažka obecná).
• Navigace v knihovně nepočítá s tím, že bych chtěla jít na určitou, třeba třináctou stránku; jediné, co zbylo, je tisíckrát kliknout na relativní "next" bez šance návratu a scrollovat až do aleluja. (Mluvíme zde o člověku s 70 tis. naposlouchaných skladeb a 1,6 tis. kapel.)
• Celkově mám dojem, že relativizace už bylo v otázce webdesignu zatraceně dost. Vadí mi relativní odkazy, prostor, seznamy, nekonečné dynamické generování bullshitu a nejvíc ta data: "Oct 2008, 4 days ago, 485 weeks ago"... Datum a čas už se nikdy nedovím? Really?
• Systém má nově tendenci zobrazovat "velké" kapely napřed, na úkor neznámých.
• Vyhledávání už nepočítá s uživatelskými tagy, které vytvářely prolinkování mezi vašimi hudebními náladami. Reaguje už jen výpisem kapel, jejichž názvy výraz obsahují. #seen live #piano #albums i own #atmospheric #dude who looks like a troll ... :(
• Recommendations dostupné přes stream Spotify jsou mi v téhle zemi užitečné asi jako sedlo na draka.
• Na CO přesně je mi jeden jediný top track v profilu? Co to o mně řekne, narozdíl od seznamu více položek a jejich poměrů? NIC.
• Stále nejsem schopna vyhledat své koncerty - Events: ani navštívené, ani plánované a už vůbec ne ty, co by korelovaly s mými zájmy. Zato jsou mi vytrvale nabízeny Tři sestry LIVE! na Koupališti blabla *VESNICE* *HIT!*. S tím, že nemůžu změnit location z Krno na Praque potažmo Wien a zpět, si doufám dělají jen lekraci.
• Ten bod výše je strašně smutný, protože jediné další místo, kam lidé spontánně píšou o svých akcích, je teď už jen Facebook a s tím skočte do zdi.
(jestli má v tomhle místě někdo chuť se optat "jestli jakože" a "proč vlastně?!" chodím na koncerty, by měl nyní kliknout na ten velkej rudej křížek vpravo hore.)
• Chybí mi pocit, že se můžu podívat do seznamu kamarádů a nechat se inspirovat, když nevím, co si pustit.
• A deníčkové zápisky, které jsem si nostalgicky sušila po straně; hlavně ten první. Způsobil hned čtyři - jakože 4 - komentáře od sl. lapačky apačky uprostřed noci a pak jsem se probudila a najednou se svět proměnil, já čmrkám texty do fullmoonu a chodím na ty koncerty. achjo.
• a propos. zmizely apaččiny archivovaný texty z roku 2009 and further. je to ujetý asi, číst to teď a tady přes tohleto, ale mám to rád. "kuci holky kamaradi lasky (pozor, vtip). pice!" :(
• Chování provozovatele v posledních pěti dnech ve mě zažehlo pochybnost, zda někomu takovému opravdu hodlám poskytovat svá data.
Nepociťuju už žádný zájem investovat do tohoto projektu svůj čas. Editovat údaje, přidávat fotky, upravovat eventy, vyhledávat kapely, aktivně na stránce pracovat, být zvědavá, co tam právě dělají ostatní a jak jsme spolu hudebně kompatibilní... Nebudu jediná [8]. Prostě mě to už najednou nezajímá.

Lidi údajně začali rušit své profily a předplatné. Zbytek světa se prý diví: to jako Last.fm pořád existuje?!? Doufám, že americká smartphonemládež, na kterou je nyní s novým webem bezezbytku cíleno, si vytvoří k unifikovanému aseptickému rozhraní bez možnosti volby mnohem citlivější vztah než my, protivní zapšklí starci z 90's, kterým se líbí diskety, klávesnice, tabulky a tydlevidle. Gratuluji.

Jsem z toho smutnej.


Zajímavé odkazy:
https://www.behance.net/gallery/4256975/Lastfm-Website-Redesign
https://getsatisfaction.com/lastfm/topics/new-site-launched-too-soo
https://getsatisfaction.com/lastfm/topics/sadly-another-complaint-about-...
http://www.digitalspy.co.uk/tech/news/a664005/lastfm-unveils-brand-new-s...
https://www.reddit.com/r/lastfm/comments/3hbusy/i_hate_the_new_lastfm_an...
http://waxontape.tumblr.com/post/127019105956/the-end-of-the-affair-a-re...
https://en.wikipedia.org/wiki/Last.fm

Komentáře

Taky jsem z toho, co provedli s Last.fm moc smutná :( Nechápu nic.

nojo.

hele, me spotifaj funguje i v tyhle dire.. teda je to plny reklam a ja za to z nejakyho soukromyho duvodu odmitam zaplatit, takze.. no, to je jedno, k veci:

na last.fm jsem se stala velmi rychle zavisla. nedokazu (nedokazala) jsem si predstavit zivot bez toho vecnyho zkoumani, hrabani se statistikama, drobnych i velkych radosti, kdyz jsem nasla nejakou novou (uplne zapadlou) kapelku...

kdyby nebylo lastu, tak bych davno na hrozne moc veci asi uz zapomnela. hrozne rada si je pripominam, rada si pripominam, co jsem poslouchala driv a rada delam v kanclu soukromy diskoteky, kdy mi moje last statistiky perfektne pomahaj si vzpomenout, co jeste pustit.

jsem apple pozitivni a z nejakyho me neznamyho duvodu mi uz nejmin pul roku nefunguje scrobbler v itunes, takze uz tak o polovinu toho co posloucham prichazim / nedohledam / neni to pak statisticky presne... tak to konecne vylepsili a dali nam k tomu jeste web, na kterym se zaboha neorientuju, je hnusnej, ukazuje polovinu veci co pred tim, ...

well played, last.fm

sdilim tvuj vztek.
-karin

Beta testování probíhalo i v ČR, já jsem na tom jel už dřív. Jistě, pár věcí tam chybí, ale předpokládám, že autoři služby dobře ví, jaké části webu byly nejnavštěvovanější a jak uživatelé stránky používali, a podle toho to předělali. Je to jen otázka zvyku. Stejně jako uživatelé nadávají, že se rozštěpil Swarm a Foursquare nebo když se změní homepage Seznamu, budou nadávat i na toto. A stejně jako s ostatními službami to dopadne stejně - všichni si zvyknou.

Hoj hoj, ani nevíš jak tě chápu.. Já rušil profil někdy v době kdy přidali ty šílené libraries (ty obrázkové zbytečné cosi) a odsunuli shoutboardy do pozadí. Taky jsem si přišel nevím jak to popsat, podvedený, zrazený.. Měl jsem na kontě 150k songů a bez lítosti jsem máznul profil a už se nevrátil.. s každou další verzí to bylo horší, zabloatovanější a s každou další verzí tam bylo méně lidí které jsem znal atd. Takže tě chápu naprosto a je mi líto, že jim to za ty roky ještě nedošlo. Jo a kdyby ti chyběly statistiky, tak můžeš zkusit https://libre.fm/ . Není to plnohodnotné last.fm, ale statistiky tam jsou a o ty mi šlo především. Funguje to na stejném scrobble protokolu jako last.fm.

Přidat komentář