.tetanie aneb hlava zachráněna... snad!

Mlha

Tetanie je syndrom vyvolaný obvykle extrémně sníženou hladinou hořčíku (magnesia) v krvi a projevující se nedobrovolnou kontrakcí svalů. Může se projevovat křečovými záchvaty, bolestmi hlavy, přecitlivělostí na světlo či hluk, slabostí v končetinách či závratí, vzácněji může dojít i ke ztrátě vědomí. Spouštěčem je zejména chronický stres.
Wikipedie: Tetanie

v září 2014 jsem sem napsala tenhle duchaplnej odstavec o divnejch procesech, co se mi občas dějou v hlavě. teda, aby nedošlo k mejlce - divný věci tam nosím neustále, jak je den dlouhej, ale ta hlava se občas sama vypnula a já jsem omdlela na veřejnosti... z neznámého důvodu. poprvý kolem maturity v roce 2006 na zastávce autobusu, naposledy minulej týden v říjnu 2017 na záchodě v čajovně. člověk si takhle zapne kalhoty, udělá dva kroky k umyvadlu a probere se na zemi s odřeným loktem, ruce a nohy rozhozený do všech stran. no, aspoň že nebyl nahatej!

celou dobu jsem netušila, co dělám špatně. jedenáct let, tyvole! je blbě to, že se občas napiju alkoholu? že se občas nenajím? že jsem kouřila vodní dýmku? že jsem v poslední hodině nevypila osum sklenic vody? že mám nízkej tlak? že jsem magor? že beru/neberu léky/prášky/drogy/cukr/sůl/něco? že je kolem mě nahuštěnej hlučnej dav, kterýho se bojím? že je vedro, zima, osmýho března, středa, ráno, vlhko, světlo, tma???

nene!

tím důvodem je podle všeho hořčík neboli magnézium. tedy jeho nedostatek.

nevěřím na ultimátní jednoslovná řešení, už z principu, ale tohle dává smysl. holka, co mě našla sedět rozklepanou na schodech (z té podlahy na záchodě jsem se zvedla, ale prudký zdvih byl špatný nápad, ble...), se jmenuje Ráchel a vůbec si nemyslela, že jsem zfetovanej mamlas. ach, konečně zas někdo tolerantní. celkem dost toho o téhle situaci věděla. stejnou nerovnováhou totiž trpí její maminka. při pátrání zjistily, že tahle nemoc se nazývá neurogenní tetanie. nemá to nic společnýho s tetanem [tetanus]. vysvětluje to náhlý noční křeče v nártech, lýtkách a stehnech, migrény, třas a přecitlivělost, zábavný menstruační pocity v posledních měsících atakdále. existuje prý i spojitost s nervozitou a depresí (nevim, ale hádat se nebudu). při dlouhotrvajícím stresu dochází k mnohem rychlejšímu vylučování hořčíku, který pak tělu v krizové situaci chybí, i nastane tedy shutdown.

až vás někdy napadne, že si v průběhu jediného měsíce najdete nové zaměstnání, rozejdete se a přestěhujete se, poradím vám, abyste to nedělali. :-)

upozorňuju, že nejsem lékař ani záchranář a pokud na sobě pozorujete některé z výše uvedených příznaků bez logického vysvětlení, poraďte se prosím se svým medikem. každopádně, doteď jsem o pojmu tetanie neměla tušení a přitom to leccos vysvětluje. nasadila jsem teď intenzivní tabletaci hořčíkem, abych dohnala nedostatky. hořčík v přírodní stravě bohužel hodně závisí na půdě, v níž byla potrava pěstována, což z pozice zákazníka neovlivníš - ale v krizové situaci se tablety hodí. mohou prý dokonce zmírnit a zvrátit nástup záchvatu, a to chceš. mít tabletu a nemít tabletu, to je dvě tablety rozdíl!

wish me luck :-)

Komentáře

Ahoj, po dlouhé době jsem si našel čas kouknout na tvůj blog. ROzhodně je fajn žes na to přišla a vůbec nehraje roli jak dlouho to trvalo. Podstatné je zda ten hořčík zabral.:) A já pevně věřím že jo..

Přidat komentář